הקדמה – מדריך לתזונה נבונה

העדפות המזון והרגלי האכילה שלנו מושפעים מגורמים תרבותיים, כלכליים וסביבתיים. הצורך באכילה הוא בעיקר צורך פיזי – אנו אוכלים כדי לקיים את צורכי הגוף הבסיסיים; אבל הוא גם צורך נפשי – אוכל מספק הנאה ומרגיע מתחים ולחצים. אנו אוכלים גם בנסיבות חברתיות – מזון היה תמיד חלק בלתי נפרד ממפגשים ואירועים חברתיים. כדי לספק את צורכי הגוף והנפש ועם זאת לשמור על גוף בריא ולמנוע מחלות, ישנה חשיבות עצומה למודעות לתזונה נבונה. מודעות זו תוכל לסייע לנו לבחור נכון את סוגי המזונות, מתוך ההיצע שעומד בפנינו, שיהיו טעימים לנו ויספקו לנו הנאה, ועם זאת יתרמו לבריאותנו.

מהי תזונה נכונה?

תזונה נכונה תספק לגופנו את רכיבי המזון ( המכונים "אבות המזון") החיוניים לתפקודו התקין: חלבונים , סוכרים, שומנים, סיבים תזונתיים, ויטמינים ומינרלים בצורה מאוזנת שתמנע מחסור או עודף. תזונה נכונה גם תאפשר לנו הנאה ממגוון מזונות שבכל אחד היתרונות הטמונים בו וביחד הם מספקים לגוף את כל צרכיו.

משרד החקלאות האמריקני, וגופי בריאות הציבור בארצות הברית פיתחו המלצות לתזונה נכונה. על בסיס המלצות אלה פיתח משרד הבריאות בישראל את הכללים המותאמים לאוכלוסייה בישראל. כללים אלה תוכננו לעזור לנו לבחור את המזונות שיבטיחו צריכה של מרכיבי התזונה הרצויים לגופנו.

בפרק זה נדון בכללים לתזונה נכונה וביישומם בחיי היום-יום שלנו.