הקדמה

חשוב לרגע על אכילת כריך המבורגר מהן הסיבות לאכילת הכריך, מלבד ההנאה?

ספיגה וקליטה של רכיבי הכריך לתאי הגוף והפיכתם לחומרי גלם זמינים הנדרשים לתיקון, לתיחזוק ולבנייה של רקמות בגוף ולמקור אנרגיה הנדרשת לביצוע פעולות אלו ופעולות נוספות, כמו תנועה, העברת גירויים.

איזה רכיבים מצויים בכריך המבורגר שיספגו לדם ויטמעו בתאי הגוף? בשר (עשיר בשומנים ובחלבונים), רוטב (עשיר בשומנים – תלוי בטעם), מלפפון חמוץעגבניה ולחמניה (עשירה בעמילן). במונחים של חומרי גלם, כריך זה מכיל: חלבון שומן סוכרים ומעט וויטמינים ומינרלים.

כל היצורים החיים זקוקים לאנרגיה לשם ביצוע פעולותיהם ולחומרי גלם לצורך הגדילה וההתפתחות של הגוף. בני אדם מפיקים את האנרגיה ואת חומרי הגלם מחומרי מזון שהם קולטים מן הסביבה החיצונית. הם יצורים הטרוטרופיים (צרכנים).

צמחים ירוקים מייצרים בעצמם חומר אורגני מחומרים אי אורגניים (מים, ו CO2), ועל כן הם יצורים אוטוטרופיים (יצרנים).

רוב המזון מגיע אל הגוף בצורה שאינה ניתנת לקליטה על ידי התאים. מערכת העיכול מעבדת את המזון באמצעות פירוקו למולקולות היכולות להיקלט בתאים ולהשתתף בתהליכים המטבוליים השונים.

מכלול התהליכים שבהם הגוף מקבל מסביבתו חומרי מזון, מפרק ומעבד אותם למולקולות, היכולות להיספג לדם ולהיקלט לתאי הגוף, מכונה עיכול.

צא אתנו למסע במערכת העיכול, הכר את המערכת וכל אחד מן האיברים המרכיבים אותה.

עקוב אחרינו, וגלה את הדרך שבה הגוף משתמש במזון שאנו אוכלים.

אברים במערכת העיכול

איור של מערכת העיכול המכילה את האיברים: פה, לשון, לוע, וושט, לבלב, כבד, קיבה, כיס המרה, תריסריון, מעי דק, מעי גס, מעי אטום ופי הטבעתמערכת העיכול מוצגת באופן סכמטי באיור שמימינך. מערכת העיכול היא צינור ארוך שראשיתו בפה וסיומו בפי הטבעת. לצינור העיכול נלוות הבלוטות העיקריות המשתתפות בתהליך העיכול: הרוק, הכבד, הלבלב.

נתחיל את המעקב בפה ובוושט.