מוצרים המיוצרים על-ידי דבורים

מזון זחלי מלכות (Royal Jelly)

מזון זחלים מיוצר ממרכיבים שונים של גא"פ בבלוטות שבראש העמלות הצעירות. העמלות מאכילות במזון זה את הזחלים של מלכות, עמלות וזכרים, וכן את המלכות הבוגרות. ההרכב הכימי וכמות המזון הניתנת לזחלים של מלכות, עמלות וזכרים אופייניים לכל כת, מין וגיל הזחל. מזון זחלי מלכות עשיר יותר בפרוקטוז וגלוקוז ממזון זחלי עמלות. ואכן, שני סוכרים אלה מגבירים את התיאבון של הזחלים, וכתוצאה מכך הם צורכים כמויות גדולות יותר של מזון. כפי הנראה לוחץ המזון במעי התיכון על קולטי לחץ, וגורם להפרשה שופעת יותר של הורמון הנעורים (Juvenile hormone). עקב כך מתמיין הזחל הנקבי למלכה ולא לעמלה.

מזון זחלי מלכות מכיל את המרכיבים הבאים: מים 67%; חלבונים 12%; סוכרים 11%; פרוקטוז 6%; גלוקוז 4.2%; שומנים 5%; מינרלים 21.0%; ויטמינים 0.1%; סטרולים 0.1%.

מאז תחילת שנות השישים הופיעו פרסומים רבים שתיארו את ההשפעה המבורכת של מזון מלכות על יונקים ובני-אדם: הגברת התיאבון, שיפור בביצוע פעילות גופנית של ספורטאים, הגברת הערנות והפעילות האינטלקטואלית, הרגשת אופוריה (אושר, שמחת חיים), הגברת התשוקה המינית אצל גברים ונשים; ומלבד השפעה כללית על הגוף, ייחסו למזון מלכות כושר ריפוי למחלות רבות, כולל סרטן. למרות הפרסום הרב והשימוש הנרחב במוצר זה בעולם, חסרים עד כה מחקרים רפואיים-פרמקולוגיים היכולים לאשש טענות אלו.

מזון מלכות הינו בעל תכונות בקטריוסטטיות (עיכוב גידול חיידקים), והוא מהווה מרכיבחשוב במוצרי קוסמטיקה. ייצור מזון מלכות נעשה בדבוריות המיותמות ממלכות. מכניסים לתוכן גביעי דונג או פלסטיק המכילים זחלים נקביים בגיל 0.5-1.5 יום למשך שלושה ימים.

לאחר הוצאת הזחלים מתוך הגביעים אוספים את המזון, כ-300 מג"ר מכל גביע. בעולם קיים ביקוש רב למוצר זה, ובמיוחד במזרח הרחוק, שם הוא נצרך ברובו מתוך אמונה בתכונותיו הנפלאות. בשנת 1987, למשל, ייצרה סין כ-800 טון מזון מלכות.

ולדות דבורים (Bee brood)

האדם הקדמון ניזון מחרקים שונים, כולל ולדות דבורים (זחלים וגלמים), אשר סיפקו לו מזון עשיר בחלבונים. חלות הדבש שציידי הדבורים הוציאו מתוך הקנים הכילו, נוסף על הדבש, גם ולדות וגרגרי אבקת פרחים. ואכן, ציידי הדבש באפריקה, במזרח הרחוק ובאמריקה הלטינית נוהגים גם כיום להיזון מוולדות דבורים.

החל משנות השישים החלה התעניינות בוולדות דבורים כמזון לבני-אדם. בדיקות כימיות הראו כי זהו מזון המצטיין ברמה גבוהה של חלבונים, דל בשומנים ובוויטמינים A ו-D. נוסו מתכונים שונים להכנת זחלים וגלמים של דבורת הדבש כמאכל לבני-אדם, כפיצוחים לאחר טיגונם או כמשרה (Marinade), אולם המוצר נותר ללא ביקוש. מאידך, זחלי דבורים משמשים קרקע מזון מצוין לגידול מעבדתי של חיפושיות מושית השבע (פרות-משה-רבנו) וחרקים מועילים אחרים, כמזון לציפורי-שיר וכפתיון לדגים. ניתן להפיק את הוולדות על-ידי תזת סילון מים לתוך התאים.