מהו הטלפון

הטלפון הוא שם כולל, לאוסף מכשירים ומתקנים חשמליים, או אלקטרוניים, המשמשים להעברת קולות וצלילים למרחק.

הטלפון מהווה אמצעי להרחבה של טווח הדיבור בין בני אדם. אם באמצעות דיבור רגיל ניתן לתקשר למרחקים של מטרים, ובאמצעות צעקות למרחקים של עשרות מטרים, הרי באמצעות הטלפון יכולים אנשים לדבר ללא מגבלת מרחק פיזי ביניהם.

קשה לתאר את מידת חשיבותו הרבה של מכשיר הטלפון בחיי היום יום. ניסיון לתאר חיים ללא טלפון בעולם המודרני, נידון לכישלון מראש … כיום ניתן לשוחח עם אדם הנמצא בקצה אחר של העולם, באמצעות הרמת השפופרת וחיוג מספר מספרים. רק בתחילת המאה ה- 20 היה נדרש פרק זמן של ימים רבים, להעברת הודעה בכיוון אחד למרחקים גדולים.

מכשיר הטלפון הוא מכשיר פשוט ביותר, שאופן פעולתו כמעט ולא השתנה במהלך המאה ה 20. למעשה, ניתן לחבר מכשיר טלפון שיוצר בשנות העשרים והשלושים של המאה העשרים, אל שקע החיבור של הטלפון במאה ה 21, ולקיים שיחות טלפון כמו באמצעות מכשיר מודרני.

קיימים טלפונים מיוחדים מסוגים שונים. קיימים גם שמות שהתקבלו במהלך השנים לקווי טלפון מסוימים.

  • האם ביכולתך להסביר מהו "הטלפון האדום"?

טלפון אדום

כיצד מועבר מידע בטלפון?

מערכת טלפונית להעברת קול חייבת תחילה להמיר את גלי הקול (שהם בעיקרם תנודות מולקולות אוויר קדימה ואחורה, בכיוון התקדמות הקול, בתדרים שבתחום:  20-20,000 הרץ) לאותות חשמליים, להעביר אותות חשמליים אלו למערכת הקולטת, ושם לתרגמם חזרה לגלי קול.

ההמרה הראשונה (מגלי קול לאותות חשמליים) מבוצעת במשדר, וההמרה ההפוכה מבוצעת במקלט.

המרת התנודות המכניות לאותות חשמליים מבוצעת באמצעות שינוי פרמטר חשמלי, או מגנטי, המבוצע במיקרופון. ניתן לשנות התנגדות חשמלית, קיבול חשמלי, ליצור תנועה של סליל בשדה מגנטי, וכו' (ראה הרחבה טכנית).

 

לעמוד הקודם לחץ כאןלעמוד הבא לחץ כאן