ראיון עם עיוור

שאלות ותשובות מתוך ראיון שערכה ורדה שילה עם יאיר צורןמתרגם עיוור.

 1. האם אתה עיוור מלידה?

לא. התעוורתי בגיל שבע, לאחר שנפלתי ונפצעתי בראש. לכן אני יודע איך נראים צבעים וצורות. כיום אני עוסק בתרגום טקסטים מאנגלית לעברית וגם מערבית לעברית.

 1. האם למדת בבית ספר לעיוורים?

הורי העדיפו לשלוח אותי לבית ספר רגיל – בית הספר הריאלי בחיפה, ושם קיבלתי תמיכה ולמדתי כשאני חלק מכתה רגילה. כיום יש נטייה לשלב כמה שיותר לקויי ראייה בחינוך הרגיל כשהם מקבלים תמיכה ולא לשלוח אותם לבתי ספר מיוחדים. בעבר זה לא היה אפשרי.

 1. האם המורים של העיוורים הם בדרך כלל רואים או לא?

רב המורים הם רואים, אבל דברים מסוימים עדיף לעיוור ללמוד מעיוור. כיום יש מפעל של פר"ח, שבו סטודנטים עיוורים שהגיעו לאוניברסיטה חונכים ילדים עיוורים ומדריכים גם את הוריהם כיצד להתמודד עם בעיות שמתעוררות.

 1. האם אתה נעזר במקל הליכה או בכלב? מה היתרונות/חסרונות של כל אחד מהם?

אני נעזר במקל הליכה.

 1. כשאתה חושב על בן-אדם מסוים, מה אתה מדמיין לעצמך?

אני מזהה ומכיר אנשים על פי קולם וטון הדיבור שלהם. אם מישהו גבוה, לדוגמה, הקול שלו מגיע אלי מזווית גבוהה יותר. בעזרת הקול אני מרגיש שאני מכיר בן-אדם אפילו טוב יותר מאשר על פי המראה.

 1. איך אתה בוחר את צבעי הבגדים שלך?

הבגדים שלי הם כאלה שמתאימים זה לזה – מכנסיים כהים וחולצות בהירות. את החולצות החגיגיות – הלבנות, העוזרת שמה לי בארון בצד שמאל. יש עיוורים שהארון שלהם מחולק לפי מספר צבעים ומישהו מסדר להם את הבגדים לפי סדר הצבעים.

 1. איך אתה מסכם את שעור או הרצאה?

אני עצמי פשוט זוכר. יש אחרים שמקליטים את השיעור ואחר כך מסכמים לעצמם בבית בכתב ברייל. כיום יש גם סורקים מיוחדים שניתן להכניס לתוכם טקסט כתוב, או דיסקט, והחומר מתורגם לטקסט ברייל.

 1. איך אתה עושה מבחן?

בילדותי הייתי נבחן בעל פה. הבחינות נערכו בבית או בחדר סמוך כדי לא להפריע לשאר ילדי הכתה. לעיתים היו מקריאים לי את השאלה ואני הייתי כותב את התשובה בכתב ברייל , במכונת כתיבה.

 1. מה מיוחד בכתב ברייל?

בכתב ברייל יש 63 סימנים שמשמשים לכל השפות, המספרים ואפילו לתווי נגינה. כל סימן מורכב מצרוף מסוים של חלק מתוך 6 נקודות המסודרות בשני טורים בני 3 נקודות כל אחד. כל השפות בכתב ברייל נכתבות משמאל לימין. במכונת הכתיבה לברייל יש בעצם שישה מקשים, אחד לכל אחת מהנקודות.

 1. כמה זמן לוקח לך לקרוא עמוד טקסט בברייל?

אני קורא בערך 80 מילים בדקה. בעמוד טקסט הכתוב בכתב רגיל יש בערך 400 מילים. עמוד ברייל מכיל פחות מילים.

 1. האם קוראים כתב ברייל באצבע אחת או בכמה אצבעות?

אני קורא באצבע אחת – האצבע המורה. אני עובר באצבעי על השורה ומרגיש את האותיות. יש כאלה שמשתמשים בשתי אצבעות, אחת מכל יד , כשכל אצבע קוראת מילה. כך זה הולך מהר יותר.

 1. האם ילדים שלומדים לקרוא כתב ברייל, מתחילים בגודל גדול אותיות יותר?

לא. כתב ברייל הוא תמיד באותו גודל. גודל המתאים לגודל האצבע. אפילו במעליות, כשרשום בברייל מספר הקומה ליד הכפתור, הסימון הוא באותו גודל כמו על דף. גודל האותיות גדול יותר מגודל אות רגילה וטקסט בכתב ברייל טופס הרבה יותר עמודים מטקסט רגיל.

 1. האם יש דרך "לראות" תמונות בדומה לברייל? (תמונה בולטת..)

יש מפות בולטות לעיוורים ואפילו אטלסים. כיום יש גם דרך להציג איור ממוחשב באמצעות תוכנה ועכבר ברייל מיוחדים.

 1. כשיש לך פגישה ואתה רוצה לרשום אותה ביומן מה אתה עושה?

אני עצמי – זוכר בעל פה. אני גם זוכר את כל מספרי הטלפון של החברים שלי. יש אחרים שמשתמשים ביומן מדבר – הם מקליטים את פרטי הפגישה לתוך היומן.

 1. האם אתה יכול להשתמש במחשב? איך?

אני משתמש במחשב כל הזמן לצורך עבודתי. על המקשים של המקלדת אני מקליד כמו כל אחד אחר – בשיטה "עיוורת". כדי לבדוק מה כתבתי, יש לי צג ברייל מיוחד. על גבי הצג הזה אני יכול לבדוק, כמו שאתם בודקים על גבי צג המחשב, האם כתבתי נכון את המשפט אותו רציתי לכתוב. צג הברייל מתרגם לי כל פעם משפט אחד.בצג הברייל יש אפשרות לסימנים בני שמונה נקודות (שני טורים בני ארבע נקודות כל אחד) ואז, מתחת לסימן יכול להיות סימן נוסף שמרמז האם זה מספר, אות באנגלית וכד'.

 1. איך אתה יודע איזה תרופה או איזה תכשיר לשיער לקחת במכולת?

אני מבקש את עזרתו של המוכר. בבית, אם יש לי כמה קופסאות שימורים, אני לא יכול לדעת מה יש בכל אחת. אני פשוט פותח ואוכל מה שיצא.

 1. איך אתה יודע איזה כסף נתת/קיבלת?

לגבי מטבעות אין לי בעיה – אני ממשש. לגבי שטרות, אני עושה לי סימנים. לדוגמה: שטר של 50 ₪ תמיד מקופל, שטר של 100 ₪ בכיס וכדומה.

 1. האם יש יתרונות בלהיות עיוור?
 • מה הם?אני לא תלוי באור. אם יש הפסקת חשמל, זה לא מפריע לי.
 • אני לא רואה את הדברים המכוערים בעולם.
 • אני לא מוסח על ידי דברים צדדיים.
 • יכול לשפוט בן אדם לא על פי מראהו.
 • יש לי תחושות חלל/מרחב שונות משל אחרים.
 • אני יכול להרגיש איכשהו אם החדר קטן/גדול וכד'.
 1. באיזה מקצועות יכולים עיוורים להשתלב?

עיוורים משולבים במגוון רחב של מקצועות. בעבר המקצועות הנפוצים של עיוורים היו בתחום המוסיקה: מכווני פסנתרים, מורים למוסיקה ונגנים. מקצוע מקובל נוסף היה טלפנים.

כיום התרחב מאוד טווח המקצועות הפתוחים בפני עיוורים ומוצאים ביניהם: אנשי מחשבים, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, רפלקסולוגים, מתרגמים, פיזיותרפיסטים ועוד.

מקורות:

 • המרכז לעיוור – שדרות בן גוריון 91, תל אביב טלפון: 5205555 –03 או 5298059 – 03.
 • ספריה מרכזית לעיוורים, רחוב ההסתדרות 4 , נתניה 42441 , טלפון: 8617874 09.
 • יאיר צורן, רחוב הצוף 8, גילה, ירושלים טלפון: 6761230 02.
 • מרכז לעיוור, האוניברסיטה העברית , מנהל: משה עובד – טלפון: 5882155 – 02.\
 • מפות לעיוורים: עמיחי מגל, טלפון: 6514954 – 02.
 • Virtual Touch  – מכשור לקריאת גרפיקה על ידי לקויי ראיה – 5870340 02.

מנהל: ד"ר רומן גוזמן , אתר אינטרנט: www.virtouch.com

 • תשר – מפעל מכשור לכבדי ראייה , קיבוץ געש טל' 9529366 –09.

אתר אינטרנט: http://tsr-gaash.com

עיוור מנגן בפסנתר