אודות פטל

פטל – הרציונל

סביבת פטל להוראה ולמידה מותאמת אישית 
(Personalized Teaching and Learning) כוללת סביבות למידה ייעודיות לכל אחד מששת מקצועות המדעים (פיזיקה, כימיה, ביולוגיה, מתמטיקה, מדעי המחשב, מדע וטכנולוגיה בחטיבת הביניים) שמטרתן קידום הוראה ולמידה של מדע ומתמטיקה בבתי ספר תיכוניים ובחטיבות ביניים, תוך התאמה אישית לידע של כל לומד ולומדת בכל נקודת זמן.

סביבת פטל היא תוצר פיתוח משותף של מדעני המחלקה להוראת המדעים במכון ויצמן למדע, מפתחי תוכנה וקבוצה נבחרת של מורות ומורים מרחבי הארץ. סביבת פטל זמינה לבתי ספר ומורים ללא עלות, ומבוססת על פלטפורמת מודל Moodle הקיימת ברוב בתי הספר בארץ, ובכלל זה בתי הספר אשר משתמשים בתוכנת המשו"ב. 

סביבת פטל מציעה מאגר משותף של תכנים אינטראקטיביים איכותיים המותאמים לתכנית הלימודים באותו מקצוע. מורים ומורות המצטרפים לפטל מקבלים סביבה אישית משלהם, בה הם יכולים לנהל את ההוראה והלמידה עבור כל אחת מכיתותיהם: לבנות לעצמם רצפי הוראה המותאמים לתלמידיהם באמצעות אימוץ תכנים ופעילויות מתוך המאגר המשותף, ולקבל תמונת מצב בזמן אמת על ביצועי התלמידים בהתייחס להבנה, תפקוד והצלחה במטלות.

המשוב השוטף שמוצג למורים מאפשר להם להתאים את רצפי ההוראה באופן מושכל ומבוסס נתונים, ולכוון את התלמידים לחומרי הלמידה המתאימים לרמת הידע שלהם.
בכך, סביבות פטל מאפשרות הלכה למעשה הוראה ולמידה מותאמות אישית.

פטל - המטרות

  • סביבת פטל מאפשרת לעצב רצפי הוראה המותאמים לכיתות השונות על ידי אימוץ והתאמת תכנים מהמאגר השיתופי, או הוספת תכנים מקוריים שפותחו על ידי המורים והמורות עצמם.
  • סביבת פטל אף מאפשרת למורה לבסס החלטות על ניתוח אוטומטי של ביצועי התלמידים והתלמידות בכל כיתה.
  • סביבת פטל מאפשרת לשתף עמיתים ברחבי הארץ בתובנות ובפעילויות מוצלחות, כמו גם ללמוד מניסיונם של מורים ומורות אחרים.

סביבת פטל מעמידה לרשות המורים והמורות מאגרים שיתופיים של תכנים דיאגנוסטיים וחומרי למידה אינטראקטיביים איכותיים, המפותחים באופן שוטף במחלקה להוראת המדעים במכון ויצמן למדע, בקהילות המורים, במרכזי המורים ועל ידי המורים עצמם.

במסגרת פטל מפותחות ונחקרות תכניות להטמעת הוראה ולמידה מותאמות אישית בסביבה עתירת טכנולוגיה. על בסיס תכניות אלו מוצעות למורים והמורות הכשרות והתנסויות שונות בסביבת פטל במטרה לתמוך בהם ביישום הוראה מותאמת אישית בכיתות.

הצטרפו לפטל

רוצה להצטרף אלינו? איזה כייף!

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם להמשך תהליך ההרשמה.

© כל הזכויות שמורות למחלקה להוראת המדעים, מכון ויצמן למדע