אודות פטל כימיה

איך ניתן להשתלב בסביבת PeTeL כימיה

מורים רבים מבקשים להצטרף למערכת. מאחר ומדובר במערכת מורכבת, על מנת לקבל גישה למערכת יש צורך לעבור השתלמות מעמיקה מספיק, המעניקה את ארגז הכלים הבסיסי למורה, מה שמאפשר גם יכולות עריכה בסיסיות ומתקדמות, וגם התנהלות נכונה בפן הקהילתי והפדגוגי של הוראה באמצעות פטל. בקיץ תש"פ התקיימה השתלמות בלמידה מרחוק שכללה 90 מורים מכל רחבי הארץ, ועם פתיחת שנת הלימודים תשפ"א עברה הכשרת המורים לקהילות כימיה קל"ב ברחבי הארץ, עם כ-150 מורים שמשתתפים בגל הראשון של ההכשרה.
בימים אלה אנו עסוקים בפיתוח חומרי למידה חדשים, תרגום פעילויות לערבית ובדיקה של חומרי למידה שמורים מעלים למאגר המשותף. אנו גם רואים חשיבות גדולה ללוות את המורים שעושים את צעדיהם הראשונים במערכת. לצורך כך אנו מפתחים תדריכים כתובים וגם מלווים בסרטוני הדרכה וגם פתחנו השתלמות מובילי פטל בקהילות שבעזרתה אנו מלווים את הכשרת המורים בקהילות הכימיה.

אודות פטל כימיה​

צוות הפיתוח בראשותה של ד"ר שלי ליבנה: שרית שמאי, חלי בוכריס, אהוד אבירן, ד"ר ראיד שורוש וד"ר שרון גלר

פטל כימיה היא סביבה המותאמת ללימודי הכימיה. הסביבה פותחה במטרה להנגיש למורים כלים להוראת הכימיה בגישה של הוראה ולמידה מותאמות אישית, כאשר מוקד מרכזי נוסף הוא עבודת תלמידים בצוותים המאפיינת את לימודי הכימיה, בדגש על יחידת המעבדה וההערכה החלופית (30%).

במסגרת קבוצת הכימיה במחלקה להוראת המדעים במכון ויצמן למדע, פותחו מאגרים ייחודיים של שאלות ומשימות דיאגנוסטיות לאבחון מצב הידע של התלמיד והצעות למהלכי הוראה המותאמים למידע שנאסף. הוראה מותאמת אישית נוצרת תוך שימוש במאגרים אינטראקטיביים של שאלות דיאגנוסטיות לאבחון מצב הידע של התלמיד והצעות למהלכי הוראה המותאמים למידע שנאסף.

התכנים בסביבה מתבססים על שני מקורות עיקריים: חומרים קיימים שפותחו בעבר ע"י מורים, קהילות ומרכזי המורים; וכן פיתוח של חומרים עדכניים ע"י מורים נחשונים ובמסגרת תכניות להתפתחות מקצועית של מורים, שפותחו כדי להכשיר אותם להשתמש במאגרים האלה ולשלבם במהלכי ההוראה שלהם.

הסביבה מוצעת למורי הכימיה ללא עלות ומאפשרת חיבור בין המורים בארץ בסביבת תוכן שיתופית אחת. הסביבה האישית של כל מורה מאפשרת לנהל את רצף ההוראה הכיתתי ומשקפת למורה בזמן אמת את מצבם של הלומדים בכיתה במהלך ההוראה מבחינת הבנה, תפקוד והצלחה במטלות, ובכך תומכת במורה בהוראה ולמידה מותאמות אישית.

בשנת הלימודים תש"פ, סביבת פטל כימיה הופעלה ע"י צוות מצומצם של מורי הפעלה שהתנסו בשימוש בסביבה ובדקו את יעילותה בכיתתם וכ-100 תלמידים התנסו בלמידה משולבת (היברידית) – בכתה ומחוצה לה, בעולם האמתי ובעולם המקוון. התגובות לא אחרו לבוא, כאשר בצד האתגרים שהציבה ההוראה באמצעות מערכת חדשה הגיעו הצלחות רבות, והמורים סיפרו כיצד התלמידים "החלו לדבר פטל" והתייחסו לשיעורים בהם שולבה המערכת כעדות לאיכותו של השיעור. במקרה אחד, נאלצה אחת המורות עם כיתתה להיעדר מבית הספר, שנסגר עקב מצב חירום יישובי. היא שיתפה את צוות הפיתוח בסיפוק שהיה לה מכך שיכלה בקלות ובנוחות להמשיך ללמד, כאשר היא משתמשת בפטל כפלטפורמה ומנגישה לתלמידים פעילויות תרגול והערכה, והתלמידים מנצלים את המצב כדי ללמוד כל אחד במקום, בזמן ובקצב המתאים להם, עד ששבו לבית הספר. היא סיפרה כיצד תלמידיה הודו לה על שהוראת הכימיה לא נפגעה בתקופת החירום.

1
0

ליצירת קשר בדוא"ל או בטלפון עם ראש סביבת כימיה ד״ר שלי ליבנה

השתלמויות ומפגשים

ההשתלמות הבאה תיפתח בקיץ תשפ"א

הצטרפות לפטל כימיה בימים אלה תעשה דרך קהילות קל"ב.
אנו ממליצים לכם להירשם לקהילה הקרובה למקום מגוריכם, למרות שבשלב זב כל מפגשי הקהילה מתקיימים  בזום.
במפגשי הקהילה תיהנו משיתוף רעיונות של מורי כימיה עמיתים לגוון והעשרת ההוראה בכיתתכם בנוסף לרעיונות וטיפים נוספים לשימוש בפטל.

24/06

השתלמות פטל כימיה

מיועדת למורי הכימיה המלמדים בחטיבה העליונה. מטרת ההשתלמות להכשיר את מורה הכימיה לשימוש בסביבת פטל המותאמת אישית לצרכי תלמידי הכימיה ועוזרת למורה לניהול ההוראה שלו. השתלמות של 30 שעות ללא ציון. ההשתלמות תתקיים ב-4 ימים בקיץ
בתאריכים: 24.6, 25.6, 28.8 וב-23.8.

דוגמאות לפעילויות והתנסות בסביבה

פה ייכנס טקסט שייתאר בקצרה את מה שצפוי לקרות לאחר לחיצה על כפתור הפלאים שממוקם במרכז המסך מהי החשיבות של התנסות בפועל בסביבה כזו שמאפשרת לחוש אותה ממש כמו גם הזדמנות לראות שהשד לא נורא כלכך למעשה השד הוא בכלל פייה

חידושים

השאלות הדיאגנוסטיות הפכו למסתעפות!

לאור הבקשות הרבות שקיבלנו ממורים המרנו את כל השאלות הדיאגנוסטיות במאגר המשותף לשאלות מסתעפות. לפי בחירת התלמיד בשאלת רב ברירה הראשונה הוא מופנה בהמשך לשאלת נימוק שונה...

מנגנון הביקורות עלה לאוויר!

לאור הבקשות הרבות שקיבלנו ממורים המרנו את כל השאלות הדיאגנוסטיות במאגר המשותף לשאלות מסתעפות. לפי בחירת התלמיד בשאלת רב ברירה הראשונה הוא מופנה בהמשך לשאלת נימוק שונה...

הודעה על חידוש ממש מעניין

לאור הבקשות הרבות שקיבלנו ממורים המרנו את כל השאלות הדיאגנוסטיות במאגר המשותף לשאלות מסתעפות. לפי בחירת התלמיד בשאלת רב ברירה הראשונה הוא מופנה בהמשך לשאלת נימוק שונה...

מורים מספרים

© כל הזכויות שמורות למחלקה להוראת המדעים, מכון ויצמן למדע